Jak tráví pes?

05.09.2014 23:56

 

Pes má relativně krátký zažívací trakt. Proto potrava prochází střevem psa dosti rychle. Aby za tuto krátkou dobu došlo k dobrému natrávení a vstřebání potravy musí se podle jednotlivých složek stravy vytvářet určitá skladba a množství trávicích šťáv a bakteriální mikroflóry. Toto přizpůsobení se trvá při krmení stejné stravy 7 - 14 dní. Po této době je strava optimálně využívána a vstřebávána, avšak pouze za předpokladu, že krmíte stále stejné krmení ve stejných poměrech. Krmit stále stejně znamená, že všechna krmení během dne jsou stejného složení. Ne něco jiného ráno v poledne opět jiný druh potravy a večer zase něco jiného, ale vždy to samé tzn., že pokud psa krmíte doma připravovanou stravou, dostane ráno maso + příkrm, večer totéž. U psa krmeného granulemi celý den jen granule.  Pokud složky a poměry v krmné dávce nedodržujete, nebo krmíte každý den něco jiného, nemůže dojít k přizpůsobení zažívadel. Tím dochází k tomu, že pes má potřebu daleko většího množství potravy. Také zásobení organismu potřebnými vitamíny a minerály bývá narušeno, což se odráží zejména v kvalitě srsti a množství a konzistenci stolice.

Také pokud do relativně stálé krmné dávky zařadíte náhle jiný druh krmiva (např. masovou konzervu o vánocích,větší množství pamlsků apod.), vede tato náhlá změna většinou k vyvolání průjmu. Střevo totiž reaguje na tuto náhlou změnu krmné dávky jednorázovým zvýšením množství střevních šťáv. Tyto se nestačí v další průběhu zažívacího traktu vstřebat a dochází k průjmu.

Stravitelnost stravy však závisí též na technologii jejího zpracování. Zatímco stravitelnost doma připravované stravy je kolem 40 % stravitelnost u sušené komerčně připravované stravy je 60-80 %. Z toho vyplývá, že suché stravypotřebuje pes zhruba o 1/3 až 1/2 méně než stravy doma připravované.

 

Výše zmíněné informace jsou čerpány z publikace od MVDr. Petra Košaře. Charakteristika trávicího traktu je v pořádku. Pozastavila bych se ale nad tématem střídáním krmení a poznámky o stravitelnosti domácí stravy a komerčně připravované.

Co se týče problematiky střídání granulí, souhlasím s názorem, že není nutné celý život psa krmit pouze jednou zančkou a jedním druhem granulí o stále stejném složení. Je vhodné granule čas od času prostřídat, ale doporučila bych při tom zachovat podobnou úroveň kvality granulí, které se zkrmují. Každá taková značka krmiva má trochu jiné složení, rozdíly jsou v množství minerálů, vitaminů, různorodosti rostlinných položek nebo v poměru masa. Ve všech případech je dobré hlídat množství obilovin a dát si pozor na jejich podezřele vysoké zastoupení. Také je potřeba zohlednit období, ve kterém se Vás pes nachází. Obsah bílkovin v tuto chvíli tolik řešit nemusíme a zaměříme se spíše na základní zákon udržení váhy, že příjem nesmí být vyšší než výdej. Při větším výdeji energie je třeba energetičtější strava, naopak v období klidu je třeba dávat něco lehčího. Pravidelnost podávání určitého typu krmení je zcela v pořádku.

Pojem stravitelnost, jak již někde zaznělo, působí na lidi jako zaklínadlo. Silně nesouhlasím s tvrzením pana veterináře, že stravitelnost sušené komerčně připravované stravy (= granulí) je o tolik vyšší než u doma připravované vařené nebo syrové stravy. Pro upřesnění uvádím vysvětlení pojmu STRAVITELNOST. Je to rozdíl mezi množstvím živin, které zvíře přijalo v potravě a množstvím živin jež odešlo exkrementy. Tento poměr se nazývá koeficient stravitelnosti. Test na kvalitu krmiva si může udělat doma každý chovatel, neboť ukázkou vysoké biologické hodnoty a vysoké stravitelnosti krmiva je malé množství formovaných výkalů. Každý chovatel, který krmí syrovou stravou Vám může potvrdit, že velikost výkalů je menší než při zkrmování granulí.

Stravitelnost syrového masa je velmi vysoká  (až 95 %). Zatím se uvádí, že vařené maso je využitelné o něco méně než syrové, a to z důvodu tepelné denaturace bílkovin. Krmnou dávku doplňujeme vlákninou, která je sice nestravitelná, ale nezbytná pro správnou funkci a zdraví střev. 

Pan veterinární lékař pod článkem uvádí jako zdroj knihu Výživa psa a kočky od firmy Waltham, což je ale pouze výzkumné středisko spolupracující se společností Mars, která vlastní firmy vyrábějící granule značek Royal Canine, Eukanuba, Pedigree a další. Článek tak působí jako pouhá propagace granulí.